Na jakie ławki ogrodowe warto się zdecydować?
W nadmiarze codziennych obowiązków warto znaleźć chwile wytchnienia. Pozwalają one bowiem skutecznie zregenerować siły oraz nabrać zdrowego dystansu do bieżących problemów. Doskonałą formą relaksu jest choćby odpoczynek w ogrodzie na wygodnej ławce.
Jaka zatem powinna być ławka ogrodowa?
Choć z pozoru wybór ławki ogrodowej nie ma większego znaczenia, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wybór odpowiednich ogrodowych mebli ma bowiem bardzo duże znaczenie dla ich funkcjonalności. Nie można bowiem zapominać o tym, że meble ogrodowe użytkowane są przez większą część roku. Oczywiście latem korzysta się z nich najczęściej, ale przy sprzyjającej pogodzie mogą być z powodzeniem użytkowane aż do bardzo później jesieni, a niekiedy nawet w czasie zimy. Godna polecenia ławka ogrodowa powinna zatem łączyć w sobie wysokie walory estetyczne, jakość oraz funkcjonalność. Poszczególne elementy mebli, w tym choćby nogi do ławek ogrodowych muszą być zatem wykonane z materiałów komponujących się ze stylistyką danej aranżacji w ogrodzie. Poza tym wykończenie ławki musi pasować do innych mebli, takich jak choćby stół ogrodowy. Poza tym, stelaż do ławki ogrodowej powinien zapewniać stabilność mebla oraz jego wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ławka powinna być zatem wygodna, łatwa w czyszczeniu i konserwacji oraz stosunkowo lekka i wygodna w przenoszeniu.
Czy warto decydować się na zestawy mebli ogrodowych?
Wybór zestawów mebli ogrodowych umożliwia zakup produktów zbliżonych stylistycznie. Mogą to być na przykład metalowe meble ogrodowe, które cechują się dużą trwałością oraz odpornością na deszcz, wiatr i promieniowanie słoneczne. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku zakupu zestawu zwykle należy dysponować stosunkowo dużą wolną przestrzenią oraz w tym przypadku nie ma możliwości wyboru poszczególnych elementów.
Gdzie zwykle ustawiane są ławki w ogrodzie?
Ławka ogrodowa to bardzo uniwersalny mebel, który z powodzeniem może być ustawiany w różnych miejscach w ogrodzie. Może to być zatem bezpośrednia okolica domu, w tym choćby sąsiedztwo drzwi wejściowych do budynku, jak i centralne miejsce w ogrodzie. W tym przypadku stół ogrodowy wraz z ławką umieszczone wśród zieleni tworzą swoisty azyl sprzyjający bardzo wygodnemu wypoczynkowi. Ogrodowe ławki mogą być zatem stawiane wśród rabatów z kwiatami czy w okolicy krzewów. Nie jest jednak polecane umieszczanie ich bezpośrednio pod koroną drzew. Wysokie rośliny są bowiem siedliskiem ptaków, które mogą zanieczyszczać ławki ogrodowe. W wielu wypadkach ich skuteczne czyszczenie jest później mocno utrudnione.
Z jakich materiałów powinny być wykonane nogi do ławek i stołów ogrodowych?
W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty. Nogi stołów oraz ławek ogrodowych mogą być zatem wykonane z różnorodnych materiałów, w tym choćby z drewna czy metalu. Drewno jest surowcem niezwykle dekoracyjnym i bardzo popularnym. Do produkcji mebli ogrodowych zwykle wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe oraz modrzewiowe. Drewno cechuje uniwersalny wygląd, który pasuje do większości ogrodów urządzonych w bardzo różnorodnym stylu. Nogi do ławek ogrodowych wykonane z drewna są solidne i pasują do ogrodów urządzonych między innymi w stylu wiejskim i naturalistycznym. Wielu klientów wybiera również ławki ogrodowe drewniane z żeliwnymi dodatkami. W tym przypadku stelaż do ławki ogrodowej doskonale wpisuje się w stylistykę ogrodów klastycznych. Podczas wyboru ławek z drewna należy pamiętać o tym, że drewno bywa kłopotliwe w pielęgnacji oraz wymaga odpowiedniej konserwacji. Nie powinno się ono również znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie oczek wodnych. W tym przypadku lepiej zdecydować się na metalowe meble ogrodowe. Tego typu produkty są bardzo wytrzymałe oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą mieć one atrakcyjne wizualnie elementy w formie statek, które nadają tym solidnym meblom wrażenie większej lekkości.
Jakie inne produkty dostępne są w sprzedaży?
Rynek mebli ogrodowych oferuje produkty zróżnicowane pod względem wielości oraz rodzaju materiału wykończeniowego. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się meble technorattanowe. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, które jest estetyczne oraz odporne na wiatr i wilgoć. Pasuje do ogrodów nowoczesnych i może być z powodzeniem umieszczane również na balkonach czy tarasach. Poza tym, klienci decydują się na ławki wykonane z betonu lub kamienia. Są one bardzo wytrzymałe lecz zwykle bardzo ciężkie i montowane są na stałe.
Na jakie inne cechy ławek należy zwracać uwagę podczas ich zakupu?
Wybierając ławkę do ogrodu należy zwracać uwagę nie tylko na jej rodzaj wykończenia, ale również wielkość. Duże ławki są bardzo wygodne. Są one jednak dość ciężkie i cechują się ograniczoną mobilnością. Ich przestawianie jest trudne i bardzo uciążliwe. Ponadto duże ławki zajmują sporą przestrzeń w ogrodzie. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór ławki nieco mniejszej, która z powodzeniem pomieści dwie siedzące na niej osoby. Takie ławki mają z reguły szerokość od 80 do 120 cm. Ławka dla trzech osób powinna być szersza i wynosić około 150 cm.