okap montowany do sufitu
Dom, mieszkanie, aranżacja

Okap sufitowy – nowoczesna alternatywa dla zwykłych okapów kuchennych

Okap kuchenny najczęściej kojarzy się z tym montowanym przy ścianie, bezpośrednio nad kuchenką. Jednak obecnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę okapów, które mają formę płaskich urządzeń montowanych bezpośrednio pod sufitem. Okapy sufitowe to świetny dodatek do nowoczesnych kuchni. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Przy urządzaniu albo remontowaniu kuchni nie można zapominać o tym, aby zakupić do niej okap. To urządzenie, które umożliwia aktywne odprowadzanie albo filtrowanie zanieczyszczonego powietrza powstającego podczas gotowania. Umieszczony nad płytą grzewczą zadba o to, aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy powstające przy przyrządzaniu posiłków, na przykład podczas smażenia ryb czy gotowania kalafiora, kapusty.

Okap kuchenny montowany bezpośrednio w suficie

Dzisiaj w sklepach można znaleźć różne rodzaje okapów kuchennych. Jedną z nowości są okapy sufitowe, które montowane są w suficie, dlatego nie są zwieszane nad kuchenką. Takie urządzenia stanowią atrakcyjną alternatywę dla zwykłych okapów przyściennych lub okapów wyspowych o konstrukcji wiszącej.

Pod kątem swojej efektywności okap sufitowy także bardzo dobrze radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami i nadmiarem wilgoci w kuchni. Dodatkowo, jest bardzo estetyczny. Ma płaską formę i dzięki temu nie zabiera zbyt dużo przestrzeni w kuchni, dlatego można łatwo dopasować go do wielu aranżacji. Powiększa przestrzeń optycznie – polecany jest do małych kuchni, ale także będzie sprawdzał się z powodzeniem w dużym pomieszczeniu.

Okap sufitowy – wyciąg czy pochłaniacz?

Dostępne w sprzedaży okapy sufitowe można podzielić na dwie kategorie, czyli na okapy pracujące jako wyciągi oraz pochłaniacze. Wybrane modele mogą także działać zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz zależnie od instalacji.

Wyciągi wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Takie okapy kuchenne są wysoce efektywne i bardzo dobrze sprawdzają się w odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza z kuchni. Dzięki temu mogą one błyskawicznie usunąć nieprzyjemne zapachy i nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Z kolei okap sufitowy działający jako pochłaniacz nie musi być podłączany do instalacji wentylacyjnej, ponieważ filtruje powietrze za pomocą specjalnego systemu filtrów. Najczęściej posiada dwa zestawy filtrów – aluminiowy oraz węglowy. Oczyszczone powietrze jest wtedy wprowadzane ponownie do kuchni.

Jak zamontować okap sufitowy?

Okapy sufitowe mogą być montowane w sufitach podwieszanych albo też na sufitach tradycyjnych.

W pierwszym przypadku, czyli przy sufitach podwieszanych, okap sufitowy może być zlicowany, czyli zrównany z powierzchnią sufitu. Instalacja będzie znajdowała się pod nim, dlatego będzie niewidoczna. Gdy w pomieszczeniu nie ma sufitu podwieszanego i jego montaż nie jest planowany, w takim przypadku alternatywą jest zakupienie płaskiego okapu z pochłaniaczem, który umieszczany jest bezpośrednio na suficie.

Ważne parametry okapów sufitowych

Przy zakupie okapu sufitowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • wydajność podawana jest w m3/h – wydajny okap sufitowy skutecznie poradzi sobie z dużą ilością zanieczyszczonego powietrza
  • rozmiar okapu – powinien być dostosowany do wielkości kuchenki
  • liczba biegów wentylatora – kilka biegów pozwala na dopasowanie efektywności pracy urządzenia do potrzeb
  • parametry akustyczne, czyli hałas generowany przez okap – im będzie on niższy, tym korzystanie z urządzenia będzie bardziej komfortowe w użyciu
  • oświetlenie – pomaga w przygotowywaniu potraw
  • sterowanie – do okapów sufitowych stosuj się sterowanie bezprzewodowe, z użyciem pilotów

Nowoczesne okapy sufitowe można zamawiać dzisiaj także online.

Okapy sufitowe – alternatywa dla modeli wyspowych

Wyspa kuchenna wraz z kuchenką jest dzisiaj popularnym rozwiązaniem w wielu kuchniach. Nie trzeba jednak wtedy rezygnować z montowania okapu kuchennego. Jak dobrać do niej odpowiedni sprzęt tego rodzaju?

Dzięki wyspom kuchennym wnętrze może stać się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale również może prezentować się bardziej elegancko. Takie rozwiązanie spotkać można obecnie nie tylko w dużych domach, ale również w mniejszych mieszkaniach z aneksami kuchennymi.

Na wyspach kuchennych bardzo często montuje się kuchenkę. Doskonałym dodatkiem do niej będzie okap montowany pod sufitem. Dzięki niemu można wtedy wydajnie odprowadzać parę oraz zapachy powstające podczas przygotowywania potraw.

W sprzedaży można znaleźć obecnie dwa typy okapów montowanych do sufitu:

  • okapy wyspowe
  • okapy sufitowe

Okapy te różnią się pomiędzy sobą rodzajem konstrukcji, ale działają podobnie – pozwalają na wydajną poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Na co zatem warto się zdecydować?

okap wyspowy sufitowy

Okapy wyspowe – wydajne, ale mogą przeszkadzać w kuchni

Okapy tego rodzaju są powieszane pod sufitem – umieszczane są bezpośrednio nad płytą kuchenki, dlatego pozwalają na szybkie i sprawne wyłapywanie pary i zapachów.

Okapy wyspowe najczęściej mają kształt walców, sześcianów albo przypominają tradycyjne okapy kuchenne – dobrze pasują do różnych aranżacji wnętrza.

W sprzedaży można znaleźć zarówno modele działające jako wyciągi, jak i pochłaniacze. W pierwszym przypadku konieczne jest podłączenie okapu do instalacji wentylacyjnej, co pozwala na wyprowadzanie powietrza na zewnątrz pomieszczenia. W tym drugim, nie ma potrzeby podłączania sprzętu do instalacji – dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów okapy te także umożliwiają skuteczną poprawę jakości powietrza w kuchni.

Okapy wyspowe jednak nie odpowiadają każdemu. Chociaż działają wydajnie, to jednak mogą zajmować dużo przestrzeni w kuchni – podwieszone pod sufitem nie zawsze sprawdzają się też w pomieszczeniach o niższych stropach.

W takim przypadku alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie okapów o konstrukcji sufitowej.

Okapy sufitowe – dyskretnie montowane pod sufitem

W przypadku okapów sufitowych mamy już do czynienia z nieco inną konstrukcją. Są to modele większe, ale cieńsze od okapów wyspowych – dzięki temu istnieje możliwość zamontowania ich bezpośrednio pod sufitem.

Okapy sufitowe mają szerokie zastosowanie – mogą być używane zarówno w małych, jak i w większych kuchniach, także w tych z niższymi stropami. Także mogą być one umieszczone w sufitach podwieszanych.

Okapy tego rodzaju najczęściej posiadają kształt kwadratowy, prostokątny czy też owalny i wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, często łączonej z estetycznym szkłem hartowanym. Takie wykonanie powoduje, że są one nie tylko eleganckie, ale również łatwe do utrzymania w czystości.

Podobnie jako modele wyspowe, także te sufitowe mogą działać jako pochłaniacze oraz jako wyciągi po podłączeniu ich do instalacji wentylacyjnej. Stosuje się w nich wydajne turbiny, które pozwalają na efektywną poprawę jakości powietrza. Okapy sufitowe wyposażone są także w piloty zdalnego sterowania albo mogą być sterowane aplikacjami na smartfony.

Możliwość komentowania Okap sufitowy – nowoczesna alternatywa dla zwykłych okapów kuchennych została wyłączona