Co to jest spedycja i czym się zajmuje?
Spedycja to istotna gałąź branży TSL, pozwalająca na prawidłowe zaplanowanie transportu – zarówno drogą morską, kolejową, jak i w transporcie drogowym. Poznaj dostępne rodzaje spedycji i zapoznaj się z ich największymi zaletami.
Spedycja międzynarodowa – charakterystyka
Spedycja międzynarodowa obejmuje organizację przewozu różnorodnych dóbr materialnych. Istotne jest tutaj słowo międzynarodowa, bowiem mowa o lokomocji towarów pomiędzy dwoma państwami. Spedycja jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje różne działania, w tym:
- odprawa celna,
- przyjęcie zlecenia transportowego,
- odbiór towarów, ich mierzenie, ważenie, oznakowanie,
- sporządzanie odpowiedniej dokumentacji,
- przygotowanie ładunku do przewozu,
- nadzór nad przebiegiem podróży,
- zawarcie umowy spedycji.
Organizacja transportu towarów, zwłaszcza transportu międzynarodowego – jest sporym wyzwaniem logistycznym. Z tego też względu większość przedsiębiorstw korzysta z pomocy firm spedycyjnych, które podejmują wszelkie niezbędne działania, ułatwiające transport oraz jego przygotowanie.
Spedytor doradza w kwestii tego, jaka forma transportu jest w danym przypadku najkorzystniejsza. Bierze pod uwagę czynniki związane z bezpieczeństwem, ekonomią oraz gospodarką. Dodatkowo spedytor może zająć się również ubezpieczeniem towaru, a nawet składowaniem i pakowaniem produktów. Wsparcie zewnętrznej firmy zwłaszcza w transporcie międzynarodowym jest szczególnie cenione.
Spedycja krajowa – co i jak?
Spedycja krajowa, jaka sama nazwa wskazuje – obejmuje przewóz ładunku z jednego punktu do drugiego, jednak na obszarze określonego państwa. Nie ma więc problemów związanych z przekraczaniem granicy czy trasą obejmującą wiele tysięcy kilometrów.
Krajowa spedycja, tak samo jak i ta międzynarodowa, obejmuje szereg istotnych działań. To monitorowanie przesyłki, zabezpieczenie ładunku czy negocjowanie stawek przewozowych. Cena za usługę, jaką jest spedycja transportowa, uzależniona jest od wielu czynników. Mowa tu o usługach dodatkowych, wymiarach przesyłek czy rodzaju transportu. W grę wchodzi bowiem nie tylko transport międzynarodowy i krajowy, ale także drogowy, kolejowy i lotniczy. Transport drogowy jest oczywiście najtańszym rozwiązaniem.
Najpopularniejszym wyborem dla większości małych i średnich przedsiębiorstw jest spedycja krajowa do 3,5 tony. Umożliwia sprawny i bezpieczny transport ładunku do 3,5 tony. Największe przedsiębiorstwa decydują się na transport do 24 ton, a nawet i do 60 ton na jedną trasę.
Czym jest spedycja morska?
Spedycja morska jest procesem organizacji przewozu towarów drogą morską. Taka forma transportu oferuje wiele możliwości. Pozwala przewozić zarówno niewielkie ładunki, jak i duże elementy maszyn czy budowli.
Fracht morski, czyli opłatę pobieraną za przewóz towarów drogą morską, można podzielić na następujące typy:
- fracht morski FCL, czyli transport pełnokontenerowy – cała powierzchnia i nośność kontenera jest zajmowana przez jednego przedsiębiorcę,
- fracht morski LCL, czyli transport drobnicowy – przesyłki są wówczas niewielkie i nie zajmują całego kontenera,
- fracht morski ładunków ciężkich i ponadnormatywnych – wówczas wykorzystuje się specjalnie skonstruowaną podłogę, która pozwala na przewóz towarów o bardzo dużej wadze,
- transport morski RO-RO – pozwala na transport ładunków tocznych, samochodów osobowych i ciężarówek.
Spedycja drogowa. Co musisz wiedzieć?
Spedycja drogowa jest zdecydowanie najpopularniejszą formą przewozu towarów. Dzięki temu, że infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, możliwe jest bezproblemowe dotarcie także do mniejszych miast i wsi. Transport drogowy jest również szybszy niż transport kolejowy czy morski.
Obecne technologie pozwalają na precyzyjne śledzenie pojazdów drogowych i co więcej, transport ten wiąże się z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Towary są w mniejszym stopniu narażone na jakiekolwiek uszkodzenia. Spedycja drogowa wymaga mniejszego zaangażowania niż spedycja kolejowa czy morska, zwłaszcza jeśli mowa o transporcie krajowym.