szczoteczka soniczna
Lifestyle

Jaka powinna być pasta do szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna wytwarza o wiele więcej ruchów niż zwykła szczoteczka manualna. Także w porównaniu ze szczoteczką elektryczną liczba drgań jest większa i to przynajmniej dwukrotnie. Jak się okazuje ma to spore znaczenie, jeśli chodzi o wybór pasty do zębów do szczoteczki sonicznej.

Czy do szczoteczki sonicznej używa się pasty?

Przede wszystkim odpowiedzmy krótko na tę jedną wątpliwość, którą mają niektórzy użytkownicy tego rodzaju urządzeń – czy do szczoteczki sonicznej używa się pasty? Mówiąc krótko: tak! Szczoteczka soniczna działa na zasadzie kawitacji, wytwarzając małe bąbelki, które pomagają rozbijać kamień i płytkę nazębną. Pozwala to również głębiej wnikać składnikom mineralnym, wzmacniając zęby i zapewniając im lepszą ochronę. Właśnie dlatego szczoteczki soniczne są tak skuteczne, także jeśli chodzi o wybielanie zębów.

Zasadniczo szczoteczka soniczna już sama w sobie pomaga pozbyć się kamienia. Z tego względu powyższe pytanie wcale nie jest bezzasadne. Z pastą robi to jednak lepiej i bardziej sprawnie. Rzecz tylko w tym, że nie każda pasta do zębów jest dobra do wykorzystania ze szczoteczką soniczną. Chodzi o to, że niektóre pasty odznaczają się wysoką ścieralnością. Dotyczy to w szczególności past wybielających i polerujących. W efekcie można „przedobrzyć”. Zbyt intensywna praca szczoteczki sonicznej może paradoksalnie prowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz do podrażnień dziąseł. Czasem warto więc zastosować tryb pracy o mniejszej częstotliwości drgań lub zmienić pastę na taką, która odznacza się mniejszym współczynnikiem RDA.

Cechy dobrej pasy do szczoteczki sonicznej

Co to jest współczynnik RDA? To wskaźnik stopnia ścieralności pasty. Jest to skrót od angielskiego zwrotu: Relative Dentin Abrasion. Jest on ustandaryzowany i czasem podawany przez producentów past. Współczynnik ten – dla past do zębów – powinien maksymalnie mieć wartość 250. Jako pasty o wysokiej ścieralności uznaje się te, które mają RDA o wartości od 100 do 150. Pasty o średniej ścieralności to te o RDA o wartości od 70 do 100. Dobra pasta do szczoteczki sonicznej powinna zaś mieć RDA na poziomie poniżej 70. Pasty o większej ścieralności są przeznaczone na przykład dla palaczy i osób, którym zależy na wybielaniu zębów. Niskie RDA jest jednym z tych czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze pasty do szczoteczki sonicznej.

Nie jest to jednak jedyny istotny czynnik. Trzeba też wziąć pod uwagę stopień pienienia się pasty. W wielu pastach stosuje się do tego celu laurylosiarczan sodu. Związek ten silnie się pieni. Dobrze jednak, gdy pasta do zębów do szczoteczki sonicznej zawiera inne środki, które działają bardziej łagodnie. Duża piana może utrudniać składnikom aktywnym przedostanie się na przykład do przestrzeni międzyzębowych. Utrudnia też efektywne rozprowadzanie minerałów i innych składników aktywnych pasty. Duża piana może również wywoływać wrażenie dobrze umytych zębów, przyczyniając się do skracania czasu szczotkowania. Nie jest to być może równie istotny problem jak kwestia ścieralności, jednakże może on wpływać jakość mycia zębów. Dlatego do szczoteczki sonicznej warto wybierać te pasty, które nie pienią się równie mocno co produkty zawierające laurylosiarczan sodu (można stosować np. pasty z sarkozylem).

Zwracać uwagę należy także na konsystencję pasty do zębów. Jaka pasta do szczoteczki sonicznej jest najlepsze pod tym kątem? Wskazać tu należy te produkty, które nie zawierają granulek. Dobrze też, by pasta miała gładki, żelowy charakter. Dzięki temu składniki aktywne są lepiej rozprowadzane, a pasta nie spływa i lepiej chroni zęby.

Właściwa pasta do zębów do szczoteczki sonicznej

Pasta do szczoteczki sonicznej ma zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej. Ma remineralizować zęby i chronić dziąsła oraz błonę śluzową jamy ustnej przed podrażnieniami. Może również przywracać zębom ich naturalny kolor. Powinna także pomagać w niwelowaniu źródła nieświeżego oddechu, czyli bakterii beztlenowych. Dobranie odpowiedniej pasty do zębów do szczoteczki sonicznej może zająć trochę czasu, jako że wiele zależy od cech danej osoby. Niektórzy mają bardziej wrażliwe zęby niż inni. Są osoby, którym przede wszystkim zależy na wybielaniu i takie, które mają problem z dziąsłami. Znalezienie odpowiedniej pasty do szczoteczki sonicznej przyniesie jednak pozytywne efekty i czasem warto przetestować różne produkty zanim znajdzie się ten idealny.

Możliwość komentowania Jaka powinna być pasta do szczoteczki sonicznej? została wyłączona