Benfica Lisbona
Hobby

Benfica Lisbona – poznaj bliżej popularny klub piłkarski z Lizbony

Chyba każdy fan piłki nożnej, w szczególności tej portugalskiej, zna klub sportowy Benfica Lisbona. Działający w jego ramach klub piłkarski już od ponad stu lat uczestniczy w lokalnych i międzynarodowych rozgrywkach. Obecnie jest najbardziej utytułowanym klubem sportowym w całej Portugalii.

Historia klubu Benfica Lisbona

Klub sportowy działa od 1904 roku, natomiast sekcja piłkarska rozpoczęła rozgrywki w 1908 roku. Założycielem klubu, wówczas jako Grupo Sport Lisboa, był Cosmego Damião. Następnie klub został połączony z Grupo Sport Benfica.

Czasy świetności klubu piłkarskiego Benfica Lisbona przypadają na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. To właśnie w tym okresie jego zawodnikom udało się dotrzeć aż do finału Pucharu Mistrzów i dwa razy uzyskać zwycięstwo. Za sukcesu klubu odpowiedzialny był wówczas piłkarz pochodzący z Mozambiku – Eusébio, który do dzisiaj uznawany jest za jego najwybitniejszego zawodnika.

Aktualnie Benfica Lisbona jest klubem, w ramach którego działa wiele sekcji sportowych, między innymi koszykarska, siatkarska, piłki ręcznej, kolarstwa.

Barwy klubu Benfica Lisbona

Od początku swojej działalności klub posługuje się barwami czerwoną i białą. Czerwone koszulki i białe spodenki są strojami na rozgrywki domowe, natomiast podczas rozgrywek wyjazdowych stosowane są stroje czarne.

Stadion klubu Benfica Lisbona

Dawny stadion klubu Benfica Lisbona został wybudowany jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z okazji rozgrywek Euro 2004 został on zbudowany na nowo. Stadion Estádio da Luz mieści około 65 tysięcy osób na miejscach siedzących.

Charakterystycznym elementem stadionu są powtarzalne na jego elementach kolory bieli i czerwieni, które odzwierciedlają barwy klubowe. Przy wejściu do obiektu widać także orła, który jest symbolem klubu.

Benfica Lisbona w skrócie

Najważniejsze informacje na temat Benfica Lisbona w skrócie:

  • Pełna nazwa – Sport Lisboa e Benfica
  • Państwo – Portugalia
  • Data założenia – 28 lutego 1904
  • Przydomki – As Águias, O Glorioso, Encarnados
  • Barwy – czerwono-białe
  • Ligi – Primeira Liga, Liga Mistrzów UEFA
  • Stadion – Estádio da Luz
  • Adres – Av. General Norton De Matos 1500, Lizbona
  • Prezes – Rui Costa
  • Trener – Jorge Jesus

Więcej ciekawych informacji dotyczących klubu sportowego Benfica Lisbona można znaleźć już teraz na stronie https://www.benficalizbona.com.pl/zawierającej wiele ciekawych informacji o historii klubu, jego zawodnikach i aktualnościach.

Możliwość komentowania Benfica Lisbona – poznaj bliżej popularny klub piłkarski z Lizbony została wyłączona