dywany orientalne
Lifestyle

Dywan orientalny – nie tylko do tradycyjnej aranżacji

Chociaż w sklepach można znaleźć obecnie szeroką paletę dywanów o nowoczesnych wzorach, to jednak nadal popularne są modele orientalne – takie jak przed wiekami. To doskonały dodatek nie tylko do tradycyjnych, ale również do tych nowoczesnych aranżacji!

Dywany znajdują się w użyciu już od kilku tysięcy lat. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie pierwsze tkaniny tego rodzaju zostały wyprodukowane w II albo III tysiącleciu przed nasza erą na terenie Azji Centralnej.

W ciągu kolejnych wieków dywany uległy znacznym przeobrażeniom – nie tylko pod względem stosowanych materiałów czy technik tkackich, ale również samych wzorów.

Aktualnie największą popularnością cieszą się dywany o prostych wzorach, które stanowią alternatywę dla bogato zdobionych modeli orientalnych. Jednak również te drugie mają wielu fanów.

Jak można rozpoznać dywan orientalny? Gdzie taka ozdobna tkanina sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać idealny model? Zapraszamy do lektury!

Dywan orientalny – czyli jaki?

Pod dość szerokim pojęciem dywanu orientalnego znajduje się wiele modeli dywanów, które mają podobne wzornictwo – cechują się bogatymi zdobieniami, najczęściej ornamentami, motywami roślinnymi, zwierzęcymi, a nawet scenami. Najczęściej mają barwę czerwoną albo bordową, ale spotyka się także dywany o innych wzorach kolorystycznych.

Najbardziej znane dywany orientalne to dywany perskie, które są ręcznie wytwarzane na obszarze Persji – aktualnie w Iranie, na przykład w takich miejscowościach jak Hamadan, Kerman czy Sziraz.

Tradycyjna, wielowiekowa sztuka tkania dywanów perskich jest uznawana za narodowe dziedzictwo kulturowe w Iranie i została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie jednak w sprzedaży możemy znaleźć o wiele więcej dywanów orientalnych – nie tylko tych produkowanych we współczesnym Iranie. Ogólnie, mianem dywanów orientalnych określa się te, które mają podobny wygląd do tradycyjnych perskich tkanin.

Gdzie można położyć dywan orientalny?

Najczęściej dywany orientalne są kojarzone z tradycyjnymi aranżacjami wnętrza, gdzie świetnie pasują. Dobrze współgrają z cięższym meblami w ciemniejszych kolorach, na przykład w stylu kolonialnym czy modnym teraz stylu retro.

Warto jednak wskazać, że dywany orientalne również dobrze pasują do innych aranżacji. Można zobaczyć je między innymi we wnętrzach nowoczesnych – skandynawskich, loftowych – industrialnych, a nawet tych minimalistycznych.

Takie dekoracje tworzą wtedy efektowne połączenie na zasadzie kontrastu, ale musimy pamiętać o tym, że reszta aranżacji powinna być dość prosta, aby nie przytłoczyć całego wnętrza.

Jak dobrać najlepszy dywan orientalny?

W sprzedaży można znaleźć różnorodne dywany orientalne. Czym zatem warto kierować się podczas swoich zakupów?

Dobry dywan orientalny powinien być wykonany z surowca naturalnego, na przykład z wełny albo z jedwabiu. Takie dekoracje mogą być jednak bardzo drogie. Tańszą alternatywą są dywany syntetyczne, na przykład z akrylu czy z poliestru.

Także dywany tego rodzaju wyróżniają się charakterystycznym runem, które jest krótkie, ale bardzo grube, miękkie i przyjemne w dotyku. Ten efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnych technik ręcznego tkania. Nie mogą zaoferować go przemysłowo produkowane dywany syntetyczne.

Gdzie można kupić dywan orientalny?

Dywany orientalne są dostępne również w Polsce – warto udać się do dobrego sklepu z wyposażeniem wnętrz, aby zakupić wymarzony model.

Możliwość komentowania Dywan orientalny – nie tylko do tradycyjnej aranżacji została wyłączona