materac
Lifestyle

Materac termoelastyczny i jego zalety i wady. Czy warto go kupić?

W sklepach można znaleźć obecnie szeroką paletę materaców – to nie tylko modele z taniej pianki, ale również te wyprodukowane z wyższej klasy materiałów. Wśród nich znajdują się materace termoelastyczne. Jakie są ich główne zalety i wady? Czy warto zdecydować się na jego zakup?

Komfortowy materac to podstawa udanego snu – ten odpowiednio dobrany zapewnia wsparcie dla całego ciała, w szczególności dla kręgosłupa, odciąża mięśnie i nie powoduje dolegliwości bólowych. Czy w tej roli sprawdzi się materac termoelastyczny?

Materac termoelastyczny – co to jest?

Do produkcji materaców termoelastycznych stosuje się specjalne pianki termoelastyczne, które określane są również piankami VISCO. Zostały opracowane przez NASA, ale obecnie znajdują się już w powszechnym użyciu – nie tylko w materacach.

Pianka termoelastyczna jest wykonana z poliuretanu, a dokładnie z poliuretanu o niskiej sprężystości (low-resilience), czyli w skrócie LRP. To pianka, która ma zdolność powolnego powracania do swojego pierwotnego kształtu. Z tego też względu jest określana mianem pianki memory, ponieważ ma „pamięć” kształtu. Po jej naciśnięciu przez chwilę możemy zobaczyć na niej kształt odcisku.

Nie jest to jednak jedyna zaleta pianek termoelastycznych – druga z nich to dopasowanie do ciała pod wpływem jego ciepłoty. Pianka ta reaguje więc nie tylko na sam nacisk, ale również na temperaturę. Mięknie i przyjemnie otula ciało człowieka, który na niej leży.

Początkowo pianki termoelastyczne były używane głównie w szpitalach i w innych zakładach medycznych, ponieważ zapobiegają negatywnym skutkom długotrwałego leżenia, na przykład odleżyn. Teraz używane są również przy wytwarzaniu materaców do użytku domowego.

Materace termoelastyczne – piankowe i kieszeniowe

Materace termoelastyczne są produkowane w dwóch wariantach – jako materace piankowe oraz sprężynowe.

Te pierwsze składają się tylko z pianek – jako rdzeń stosuje się wtedy standardową piankę PUR, na którą nakleja się warstwę pianki VISCO. Im pianka termoelastyczna jest grubsza, tym większy daje komfort.

Druga opcja to materace kieszeniowe, w których warstwa pianki VISCO umieszczona jest na wkładzie ze sprężyn kieszeniowych. Wtedy każda sprężyna jest w innej kieszonce, więc taki materac zapewnia lepsze dopasowanie do ciała.

Zatem, jakie są główne zalety oraz wady materaców termoelastycznych? Sprawdź je już teraz!

Zalety materaców termoelastycznych:

  • Dają przyjemne uczucie odprężenia, ponieważ dopasowują się idealnie do krzywizn całego ciała i nie wywołuje ucisku.
  • Zmniejszają nacisk na ciało podczas nocy, co powoduje, że wiele osób lepiej wysypia się na materacach termoelastycznych niż innych typów.
  • Redukują bóle kręgosłupa i bóle mięśniowe poprzez zmniejszenie niekorzystnego nacisku.
  • Są przewiewne, wspierają cyrkulację powietrza, dlatego nie dopuszczają do gromadzenia się w jej wnętrzu nadmiaru wilgoci.
  • Mogą być używane przez osoby z alergiami – posiadają antyalergiczne właściwości.
  • Dają uczucie ciepła – pianka termoelastyczna jest pianką sprzyjającą kumulowaniu ciepła, dlatego jest dobrym wyborem dla osób, którym jest często zimno w nocy.
  • Są miękkie – materace termoelastyczne to dobry wybór dla osób lubiących miękkie podłoże do snu.

Wady materaców termoelastycznych:

  • Dzięki temu, że się nagrzewają, nie odpowiadają osobom, którym w łóżku często jest zbyt ciepło.
  • Ich miękkość także może nie odpowiadać osobom, które wolą spać na twardszych nawierzchniach.
  • Mogą utrudniać zmianę pozycji ze względu na swoją miękkość i efekt pamięci.
  • Wymagają specjalnego stelaża, który nie spowoduje ich uszkodzenia mechanicznego.
  • Są dość drogie w porównaniu ze standardowymi materacami.
Możliwość komentowania Materac termoelastyczny i jego zalety i wady. Czy warto go kupić? została wyłączona