szczoteczka soniczna
Uroda i zdrowie

Najlepsza szczoteczka soniczna – jak wybrać?

Szczoteczka soniczna jest coraz częściej wybieranym narzędziem do prowadzenia higieny jamy ustnej. Urządzenie to doceniane jest ze względu na jakość czyszczenia zębów. Dzięki niemu poprawia się stan uzębienia oraz kondycja dziąseł. Znaczenie ma też prostota użytkowania. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematem i wiedzieć jak działa szczoteczka soniczna, czym różni się od innych szczoteczek, a także czym kierować się przy jej zakupie.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice

Do wyboru mamy dziś trzy rodzaje szczoteczek. Pierwsze z nich to szczoteczki manualne. To najprostszy typ, który pozwala oczyszczać jamę ustną poprzez zwykłe szczotkowanie. Bardziej zaawansowanym rodzajem szczoteczek są te elektryczne. W ich przypadku mamy do czynienia z urządzeniem o okrągłej główce. Taka szczoteczka czyści zęby mechanicznie poprzez ruchy oscylacyjno-rotacyjne i pulsacyjne. Wykonuje ich od około 10 tys. do 48 tys. na minutę. To o wiele więcej niż w przypadku mycia szczoteczką ręczną. W tym przypadku przeciętnie wykonuje się do 600 ruchów na minutę.

Szczoteczka soniczna tych ruchów wykonuje jeszcze więcej – nawet 96 tys. na minutę! W dużej mierze są to drgania soniczne. Dzięki nim łatwiej jest oczyścić zęby i dziąsła. Jak działa szczoteczka soniczna? Wykorzystuje ona działanie fal dźwiękowych i zjawisko kawitacji. Duża częstotliwość drgań pozwala wytworzyć w okolicy zębów i dziąseł mikrobąbelki, które wraz z aktywnymi składnikami pasty rozbijają płytkę nazębną i pozbywają się bakterii. W ten sposób można oczyszczać nawet te rejony, do których zwykłą szczoteczką nie da się dotrzeć.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej w takim razie? Przede wszystkim właśnie szybkością i sposobem działania. Szczoteczka elektryczna usuwa płytkę nazębną mechanicznie, podczas gdy szczoteczka soniczna robi to także za pomocą fal dźwiękowych. Obie szczoteczki różnią się główką szczoteczki. W szczoteczkach elektrycznych ruch jest obrotowy, a w szczoteczce sonicznej wymiatający. Ponadto, prawidłowe mycie zębów szczoteczką soniczną jest łatwiejsze niż w przypadku wykorzystywania szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka soniczna – jak używać prawidłowo?

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest łatwe do opanowania. Jeśli chodzi o szczoteczkę elektryczną, zaleca się mycie każdego zęba z osobna, przy czym powinno się stosować tzw. ruch kubełkowy. Nie wystarczy przyłożyć szczoteczki do zęba. Wymaga to precyzji i dokładności, aby można było mówić o tym, że zęby są dobrze umyte.

W przypadku szczoteczki sonicznej technika mycia zębów jest łatwiejsza. Wystarczy pod pewnym kątem przyłożyć szczoteczkę do łuku zębowego i powoli ją przesuwać. I w praktyce to tylko tyle. Najlepiej ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni, kierując ją do linii dziąseł. Nakładamy pastę, przykładamy szczoteczkę do zębów i przesuwamy, spędzając po około 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów. W nowoczesnych szczoteczkach soniczny sprawę ułatwia wbudowany zegar, który sygnalizuje czas mycia. Co ważne, należy myć wszystkie części zębów – zewnętrzną, wewnętrzną i żującą – i można delikatnie wykonywać przy tym ruchy okrężne i wymiatające, ale szczoteczki nie należy zbyt mocno dociskać do zębów.

Szczoteczka soniczna – jaką wybrać?

Wydaje się więc, że odpowiedź na pytanie: szczoteczka soniczna czy elektryczna jest oczywista. Trudniej jednak znaleźć rozwiązanie dla kwestii tego, jaka szczoteczka soniczna jest najlepsza. Wybór modeli jest bowiem szeroki. Do bardzo popularnych marek należy szczoteczka soniczna Philips, ale cenione są także produkty firm takich jak SEYSSO, Oclean, Smilesonic, Oral-B. Produkują je też firmy Götze & Jensen, Vitammy, Panasonic, Tech-Med, Innogio, Concept, Meriden, Soocas, Grundig, Fairywill, Berger, Oromed, Niceboy, Usmile, a i to nie wszyscy producenci. Jak w takim razie wybrać model, z którego będzie się zadowolonym?

Najmniej znaczącym elementem jest kolor szczoteczki. Może ona mieć korpus fioletowy, granatowy, zielony, biały, różowy, czarny. To najbardziej  popularne barwy. Niektóre modele są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. Są jednak ważniejsze cechy, na które warto zwracać uwagę. Kupując szczoteczkę soniczną, istotną kwestią jest szybkość jej pracy. Zasadniczo im więcej ruchów może ona wykonać, tym bardziej skuteczne jest czyszczenie zębów z płytki oraz nagromadzonych osadów.

Warto zarazem wiedzieć, że nowoczesne szczoteczki soniczne mogą pracować w różnych trybach, np. zwykłe czyszczenie, wybielanie, etc. Szczoteczka soniczna może pomóc w redukcji przebarwień związanych z piciem kawy czy herbaty. Tryb pracy jest więc kolejną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę. Co ciekawe, najbardziej intensywne programy nie są zalecane do stosowania na co dzień, zwłaszcza w przypadku osób o wrażliwych dziąsłach i uzębieniu.

Warto też zwracać uwagę na to, czy szczoteczka soniczna oferuje jakieś dodatkowe funkcje. Przykładowo może to być wspomniany wcześniej timer, ale są też szczoteczki wyposażone w sztuczną inteligencję, które można podłączyć do aplikacji w smartfonie. Często można się spotkać z czujnikiem siły nacisku. Są modele przypominające o konieczności wymiany końcówki. Ponadto, szczoteczki soniczne bywają wyposażane w etui do transportu i inne gadżety. Znaczenie ma także dostępność końcówek, ich cena oraz kompatybilność. Liczy się też czas pracy na baterii oraz sposób ładowania szczoteczki.

Istotną kwestią, na którą wypada zwrócić uwagę, jest jakość wykonania. Dobrze, by szczoteczka soniczna była po prostu solidna. Warto też sprawdzić opinie o awaryjności danego modelu oraz to, co myślą o niej jej posiadacze. Należy jednak pamiętać o tym, że zdanie o danym modelu i tak trzeba wyrobić sobie tylko samodzielnie. Ten sam model nie każdemu musi wszak przypaść do gustu.

Możliwość komentowania Najlepsza szczoteczka soniczna – jak wybrać? została wyłączona